Hemşirelik Fakültesi


Basında Biz

“Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencilerinin, Antalya’daki ilkokul ve ortaokullarda ücretsiz sağlık taraması”  yapmasına ilişkin basına yansıyan haberler…

Hemşire adaylarından öğrencilere sağlık taraması

(http://www.hurriyet.com.tr/hemsire-adaylarindan-ogrencilere-saglik-taramasi-40704661) Yayın Tarihi:  09.01.2018

Halk sağlığı hemşireliği dersi kapsamında gerçekleştirilen taramalarda; sağlığı koruma, geliştirme, bilinçlendirme ve erken tanı için farkındalık oluşturulması hedeflendi. Etkinlik kapsamında Antalya Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu ve Konyaaltı ilçelerinin köylerindeki 14 okulda sağlık taraması yapıldı. Sağlık taramasında, il merkezinde 4 bin 418, köylerde ise 1.040 olmak üzere toplam 5 bin 458 çocuğa ulaşıldı.

Halk sağlığı hemşireliği anabilim dalı öğretim elemanları Prof. Dr. Selma Öncel, Yrd. Doç. Dr. Arzu Akcan, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Meydanlıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Derya Adıbelli, öğretim görevlileri Süreyya Sarvan ve İlkay Kavla, araştırma görevlisi Ecem Çiçek’in katılımı ve gözetimiyle hemşirelik fakültesi 4’üncü sınıf öğrencileri, çocuklara yönelik kan basıncı, obezite, göz ve saç taraları yaptı. Sağlık taraması sonunda sonuçlar okul yönetimi ve öğretmenlerle paylaşılarak çocukların ilgili birimlere yönlendirilmesi konusunda bilgilendirme yapıldı.

 

“Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Doğru Eğitim Şart” Seminerinden Basına Yansımalar

(http://www.hurriyet.com.tr/cocuk-cinsel-istismarinin-onlenmesinde-dogru-eg-40684273)Yayın Tarihi: 20.12.2017

ANTALYA, (DHA) – AKDENİZ Üniversitesi 75. Yıl Kreş ve Çocuk Kulübü tarafından, ‘Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Aile Eğitimi’ konulu seminer düzenlendi.

75. Yıl Kreş ve Çocuk Kulübü Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen ve öğrenci velilerinin yoğun katılım gösterdiği seminerde, Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Efe, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevtap Velipaşaoğlu ve Arş. Gör. Vildan Cırık çocuk cinsel istismarının önlenmesine yönelik bilgiler aktardı.

Ailelerin, çocuk cinsel istismarı hakkında çocuklarına doğru eğitim vermelerinin istismarı önlemede çok önemli yeri olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Velipaşaoğlu, bilimsel çalışmalarda cinsel istismar mağduru çocukların yüzde 71.3’ünün 12 yaşın altında olduğunu söyledi. Küçük çocukların daha savunmasız olması ve riskli durumları fark edememelerinin, cinsel istismarın küçük çocuklarda sık görülme nedeni olarak düşünüldüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Velipaşaoğlu, “İstatistiki verilere bakıldığında çocuk cinsel istismarının her geçen yıl arttığını görüyoruz. Dünyada erkek çocukların yüzde 5-10’u, kız çocukların yüzde 20’si istismara uğramakta. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 3-15 civarında. Ancak bu rakamlar istismarın boyutunu gösteren doğru rakamlar değil. Çünkü birçok nedenden dolayı istismar vakaları gizli kalıyor ve bu istatistiklere yansımıyor” dedi.

Çocuklara yönelik istismarın en çok çocuğun yakın çevresinden geldiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Velipaşaoğlu, bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü belirterek, “İstismarın önüne geçebilmek için çocuklara bu konuda doğru eğitim vermeliyiz. Bunun için de önce ailenin bu konuda eğitim alması ve çocuğa bu eğitime göre yaklaşması çok önemli. İstismarı önleme ve çocuğu istismarın etkilerinden koruma yetişkinlerin sorumluluğunda. Doğru bilgiler ve doğru yaklaşımla istenmeyen olayların büyük oranda önüne geçebiliriz” diye konuştu.

Seminer sonunda ebeveynlerin konuyla ilgili sorularını da yanıtlayan uzmanlar, cinsel istismarın önüne geçebilmek için ailelerin çocuklarıyla sıcak ilişkiler kurarak, çocukların kendilerini rahat ifade edebilmelerinin sağlanmasını tavsiye etti.

“Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencilerinin, Antalya’nın Konyaaltı ve Aksu ilçelerine bağlı sekiz köyde  ücretsiz sağlık taraması”  yapmasına ilişkin basına yansıyan haberler…

(http://www.antalyaburada.com/saglik/akdeniz-universitesi-nden-8-koye-saglik-dokunusu-haberDetayi-27-haberNo-60708.html#.WoRKQYPFKM8)   Yayın Tarihi: 01/12/2017

Akdeniz Üniversitesi’nden 8 köye sağlık dokunuşu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında, Antalya’nın Konyaaltı ve Aksu ilçelerine bağlı sekiz köyde ücretsiz sağlık taraması yapıyor.

                          

 

                   

Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim elemanları; Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Yrd. Doç. Dr. Ayla Tuzcu, Öğr. Gör. Dr. Leyla Muslu, Öğr. Gör. Kadriye Eravşar, Arş. Gör. Yasemin Demir Avcı, Arş. Gör. Ayşegül Ilgaz ve Arş. Gör. Ayşe Akgöz’ün katılımı ve gözetimiyle, belirlenen köylerdeki yetişkinlerde sağlık taraması yaparak, danışmanlık ve yönlendirmelerde bulunuyor.

Öğrencilerinin büyük özveri ile görev aldıkları etkinlik hakkında bilgiler veren Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm “Öğrenciler, 7 Kasım 2017’de başladıkları sağlık taramasında şu ana kadar; Doyran, Bahtılı, Alaylı, Yeşil Kahraman, Gökdere, Çakırlar köylerinde toplam 455 yetişkin bireye sağlık taraması yaptılar. Sağlık taraması etkinliği kapsamında, Antalya il Sağlık Müdürlüğü Kanser Şubesi de  mobil aracı ile bu taramalara eşlik ederek, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramasına destek veriyor.  Sağlık taraması etkinliğinde; kan şekeri, kolesterol, kan basıncı, obesite, depresyon, gaitada gizli kan, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramaları yapılarak, sonuçlara göre kan basıncı, açlık ve tokluk kan şekeri, kolesterolü yüksek olan bireyler Aile Sağlığı Merkezlerine ve gaitada gizli kan testi pozitif olan bireyler ise Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ile hastanelerin ilgili birimlerine yönlendiriliyor.” dedi.

Taramalarda beden kitle indeksi yüksek olan bireylere danışmanlık da yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “Etkinliğimizde; diyabet, kardiovasküler hastalık, depresyon, obesite, serviks ve kolorektal kanserlerinden korunmak için gerekli birincil, ikincil korunma basamakları hakkında farkındalık oluşturuyoruz.  Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında gerçekleştirilen bu etkinlikler iki yıldan bu yana sürdürülmekte. Antalya’nın Aksu ve Konyaaltı ilçelerine bağlı sağlık hizmetinin daha az ulaştığı sekiz köyde gerçekleştirilen etkinliklerimiz devam edecek.” diye konuştu.

 

“Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencilerinin, Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı mahallelerde  ücretsiz sağlık taraması” yapmasına ilişkin basına yansıyan haberler…

Sağlık taramasından geçtiler

(http://www.guneyhaberci.com/bolge/saglik-taramasindan-gectiler-h22247.html)     Yayın Tarihi: 27 Kasım 2017 Pazartesi 

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında Solak, Alaylı, Yeşil Karaman, Gökdere ve Kumköy mahallerini sağlık taramasından geçirdi.

Aksu’nun 5 mahallesi sağlık kontrolünden geçti. Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği Dersi kapsamında, beşi Aksu’da olmak üzere Antalya’nın ucra köşelerinde bulunan 8 mahallesine sağlık kontrolü hizmeti götürdü. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün tahsis ettiği mobil araç ile vatandaşın ayağına giden öğrenciler ve öğretim görevlileri, kırk yaş üstü erişkinlerin, o yaş gurubuna özgü sağlık riskleri yönünden sağlık taramalarını gerçekleştirdi. Bu sayede genç hemşire adayları da erişkin gurubunun sağlık taramasını yapma pratiği kazanıyor.

Sağlık hizmetlerine uzak yaşayan veya zaman bulup gidemeyen vatandaşlar için yola çıktıklarını dile getiren Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “Muhtarlarla iletişime geçip, kırk yaş üstü vatandaşların sabah aç karnına kontrole gelmeleri yönünde bilgilendirdik. Kan şekeri, kolesterol ve kalp rahatsızlığı riski hesaplamaları yapılıyor. Taramaların sonucuna göre, riskli görülen veya hastalığı rahatsızlık düzeyinde tespit edilen hastalar Aile Hekimliklerine yönlendiriliyoruz” dedi. Toplumda sağlıklı görünen ancak pek çok hastalığı bulunan kişilerin olduğunu fark ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Sebahat Gözüm, tetkikler sonucunda birçok kişinin kan şekerinin yüksek çıktığına değindi. Gerçekleştirilen projede Konyaaltı İlçesi’nin Çakırlar, Doyran ve Bahtılı mahalleleri de yer alıyor.

 

AÜ’de etkili iletişim konferansı

(http://www.hurriyet.com.tr/aude-etkili-iletisim-konferansi-40598509) Yayın Tarihi:03.10.2017

ANTALYA, (DHA) – AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi personeline yönelik ‘Kişilerarası İlişkide Etkili ve Doğru İletişim Kurma’ konulu konferans verildi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca Meslek Yüksekokulu’nda kişisel gelişim etkinlikleri kapsamında ‘Kişilerarası İlişkide Etkili ve Doğru İletişim Kurma’ konulu konferans verildi. İdari ve akademik personeline yönelik düzenlenen konferansta AÜ Hemşirelik Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser konuşmacı olarak yer aldı.

Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser, konuşmasında iletişim engelleri ve kazalarına, davranış şekillerine, etkili ve doğru iletişim kurmada önemli hususlara, başvuran ve hizmet verenin haklarına yer verdi. Ayrıca etkin dinleme, insanların ortak özellikleri, sosyal alanda görgü ve nezaket kuralları ile kamusal alanda protokol kurallarının önemini vurguladı.

Daha sonra soru cevap şeklinde devam eden programın sonunda Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel tarafından Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser’e teşekkür belgesi verildi.

Ustalara Saygı Konferansı II’nin Basına Yansımaları

 

12 Mayıs Hemşireler Günü’nde Prof. Dr. Sebahat GÖZÜM ve Yrd. Doç. Dr. Emine ÇATAL, TRT Antalya Radyosu’nun Canlı Yayın Konuklarıydı.

 Türkiye’de Dünden Bugüne Hemşirelik Konferansı

    inci-erefe-finike-akdeniz                inci-erefe-gercek-alanya                         inci-erefe-antalya-ekspres                               inci-erefe-hurses-antalya

 

Tübitak Projesi Kapanış Toplantısı

BestCARE AB Projesi

Toplumsal Duyarlılık Projesi

Neşeli Konuklar

2015 Hemşirelik Haftası Etkinlikleri

Evde Sağlık Hizmetleri Eğitimi

430

Alzheimerdan Korunmada Farkındalık Oluşturma Projesi

Riskli bebeklerde Hemşirelik Bakımı ve Güvenli Taburculuk Projesi

Eğitimden Uygulamaya Yurt Dışı Hemşirelik Deneyimleri

Okul Hastane İşbirliği Seminerleri


Son Güncelleme : 20 Ocak Cuma 2017
189