Hemşirelik Fakültesi


Basında Biz

 

  

  

       

2019 Hemşirelik Haftası Sempozyumunda Hemşirelik Fakültesi Tiyatro Topluluğu öğrencileri “ Odun” isimli oyunu sergilediler.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ile Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi iş birliğinde temsili olarak bir günlük üniversiteli olan 80 zihinsel engelli öğrenci, gün sonunda kep atarak, mezun oldu.

Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, kurumsallaşma sürecini geliştirmek amacıyla Hemşirelik Eğitiminde Akreditasyon çalışmalarına başladı.
Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu’nda “Hemşirelikte Akreditasyonun Eğitime Katkıları” konulu bir eğitim programı düzenlendi. Programa Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi akademik ve idari personelinin yanı sıra, Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, Onkoloji Hemşireliği Derneği ve farklı hastanelerde görev yapan hemşireler katıldı.
Programın ilk bölümünde Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından akredite edilen bir fakülte olarak Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Sultan Taşçı’nın akreditasyon sürecine ilişkin bilgi paylaşımı gerçekleştirildi. İkinci bölümde ise, Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Akreditasyon Komisyon üyeleri tarafından çalışılan tüm standartlara yönelik uygulama ve planlamalar sunuldu.
HEPDAK standartları doğrultusunda çalışmalarını yürüten Hemşirelik Fakültesi, 2019 yılı içerisinde belgelendirme başvurusu yapmayı planlıyor.

Hemşirelik Fakülteleri Dekanlar Konseyi Kuruldu!

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/hemsirelik-fakulteleri-dekanlar-konseyi-kuruldu-40963393 Yayın Tarihi: 21 Eylül 2018

https://www.unimetre.com/hemsirelik-fakulteleri-dekanlar-konseyi-kuruldu

Hemşirelik Fakülteleri Dekanlar Konseyi kuruldu

Hemşirelik Fakülteleri Dekanlar Konseyi’nin temelleri Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ev sahipliğinde devlet ve vakıf üniversitelerinden 13 dekanının katılımıyla gerçekleşen toplantıda atıldı.Türkiye’deki hemşirelik eğitimindeki güncel gelişmelerin değerlendirildiği Hemşirelik Fakülteleri Geliştirme ve Değerlendirme toplantısında, Hemşirelik Fakülteleri Dekanlar Konseyi’nin (HEMDEK) oluşturulmasına oy birliğiyle karar verildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane Külliyesi’nde düzenlenen değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, hemşirelik mesleğinin lisans ve lisansüstü eğitiminin iyileştirilmesi, geliştirilmesi, var olan sorunlarının çözülmesinde söz birliği edilmesi açısından HEMDEK’in kurulmasının çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

DÜNYAYLA REKABET EDEBİLMELERİNİ İSTİYORUZProf. Dr. Erdöl, “Türkiye’de hemşirelik programlarından mezun olan öğrencilerimizin sadece ülkemizde değil tüm dünyada rekabet edebilir ve istihdam edilebilir nitelikte olmasını istiyoruz. İnanıyorum ki burada temellerinin atıldığı Hemşirelik Fakülteleri Dekanlar Konseyi bu amaca ulaşmamızda öncü rol üstlenecektir” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Merdiye Şendir de Hemşirelik Fakülteleri arası iletişim ve iş birliğinin geliştirilmesi, deneyimlerin paylaşılması ve hemşirelik alanındaki politikaların daha verimli geliştirilebilmesi amacıyla ortak bir platforma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

Hemşirelik eğitiminin geleceğinin ve üniversitelerarası işbirliği olanaklarının masaya yatırıldığı toplantı sonrasında yapılan seçimle HEMDEK Yönetim Kurulu belirlendi. Yönetim kurulu üyelerinin yaptığı açık oylamada, ilk kurulan Hemşirelik Fakültesi olarak İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Buzlu Konsey Başkanı olarak seçildi. Yönetim Kurulunun belirlenmesinin ardından Hemşirelik Fakülteleri Dekanlar Konseyinin seçimi, çalışma ilkeleri, yönergesi ve komisyonlarının belirlenmesiyle ilgili çalışma raporu Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına iletilmek üzere hazırlandı.

Kurulda yer alan isimler ise şöyle:
Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz (Adnan Menderes Üniversitesi),
Prof. Dr. Sebahat Gözüm (Akdeniz Üniversitesi),
Prof. Dr. Mağfiret Kaşıkçı (Atatürk Üniversitesi),
Prof. Dr. Şeyda Seren İntepeler (Dokuz Eylül Üniversitesi),
Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar (Ege Üniversitesi),
Prof. Dr. Leyla Dinç (Hacettepe Üniversitesi),
Prof. Dr. Sevim Buzlu (İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa),
Prof. Dr. Ayişe Karadağ (Koç Üniversitesi),
Prof. Dr. Merdiye Şendir (Sağlık Bilimleri Üniversitesi)

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı tarafından “Bir Kitap da Senden Olsun” sosyal sorumluluk projesi ilişkin basına yansıyan haberler…

https://www.haberturk.com/antalya-haberleri/63491434-cocuk-hastalar-icin-kitap-bagisi-cagrisiakdeniz-universitesi-hemsirelik-fakultesi-cocuk Yayın Tarihi:21 Eylül 2018

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/cocuk-hastalara-bir-kitap-da-senden-olsun-40963310 Yayın Tarihi: 21 Eylül 2018

Çocuk hastalar için kitap bağışı çağrısı Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı tarafından "Bir Kitap da Senden Olsun" sosyal sorumluluk projesi başlatıldı.Çocuk hastalara Bir Kitap da Senden Olsun

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı tarafından “Bir Kitap da Senden Olsun” sosyal sorumluluk projesi başlatıldı.
Hemşirelik Fakültesi öğretim elemanları Prof. Dr. Emine Efe, Doç. Dr. İlkay Boz, Araştırma Görevlisi Şule Çiftçioğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Sorumlu Hemşiresi Elif Altınay, hemşire Mürşide Kürtül Düztepe ve hemşirelik fakültesi lisans öğrencilerinin katılımıyla yürütülen proje kapsamında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği bekleme salonunda 6-18 yaş arası çocuklar için bir “okuma köşesi” oluşturulacak.
“Bir Kitap da Senden Olsun” isimli sosyal sorumluluk projesinin gerçekleştirilebilmesi için kitap bağışı beklediklerini söyleyen Prof. Dr. Emine Efe, “Hastanemizin çocuk servisinde tedavi gören çocukların bu süreyi daha verimli geçirmeleri için böyle bir proje düzenledik. Çocuklarımız için zorlu geçen bu süreci bir nebze de olsa kolaylaştırmayı ve bu süreci kitap okuyarak değerlendirmelerine katkı sağlamayı amaçladık.” diye konuştu.
Prof. Dr. Emine Efe, ekim ayının başında açılışı yapılacak olan “Bir Kitap da Senden Olsun” projesi için kitap bağışlarının hemşirelik fakültesine yapılabileceğini bildirdi.

Mezuniyet için Somali’den Antalya’ya geldiler

    

 

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, 6’sı yabancı 203 öğrencisini mezun etti. Somali’den Antalya’ya gelen bir aile ise kızlarının mezuniyet sevincine ortak oldu.
Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Törende, 6’sı yabancı 203 hemşire, sağlık sistemine kazandırıldı.
Hemşirelik Fakültesinden mezun olan kızları için Somali’den Antalya’ya gelen aile, kızlarının mezuniyet sevincine ortak oldu. Mezuniyet hediyesi olarak kızlarına 3 bilezik, 1 altın kolye ve telefon alan aile, kızlarının gösterdiği yüksek başarıdan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

“Kendimi çok şanslı hissediyorum”
Suudi Arabistan’tan Hemşirelik Fakültesinde okumak için gelen Faiza Yabarow, “Somali’liyim. 2013 yılında okula başladım. Çok mutluyum. Türkiye’yi araştırdım ve çok sevdim. Ankara’da okuyan arkadaşlarım da var. Onlar tavsiye ettiler ben de Antalya’ya geldim. Antalya’yı çok seviyorum. Akdeniz Üniversitesinde okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Ailem de geldi. Bana mezun olduğum için hediyeler almışlar. Çok mutlular onlar da. Somali’ye dönüp orada çalışmayı, onlara Türkiye’yi anlatmayı istiyorum” dedi.

“Müslüman bir ülke olduğu için geldim”
Gana’dan Antalya’ya okumak için gelen Rumansha İddris ise “Yurt dışında okumak istiyordum ancak Müslümanım. Babam yurt dışında okumama izin vermiyordu. Türkiye de Müslüman bir ülke olduğu için babam itiraz etmeden gelmemi kabul etti. Akdeniz Üniversitesi, dünyada tanınan bir üniversite. Fakültemde çok iyi eğitim veriliyor. Türkçe bilmeyerek başladım. Ama şimdi yüksek bir not ortalamasıyla mezun oldum. Çok mutluyum” diye konuştu.
Türkiye’nin sağlık camiasına yaklaşık bin 700 öğrenci kazandırdıklarını ifade eden Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “Biz bu yıl sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mezunlarını vermiyoruz. Aynı zamanda 6 ülkeye birer temsilci gönderiyoruz. Yunanistan, Rusya, Kazakistan, Suriye, Somali ve Gana’ya mezun gönderiyoruz” dedi.
Öte yandan hep birlikte yemin ettikten sonra kep atan hemşireler, törene katılan öğretim üyeleri ve yakınlarına teşekkür edip, mezun olmanın sevincini yaşadı.

Çocuk İstismarının Önlenmesinde Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu’ ndan basına yansımalar

https://www.akdenizgercek.com.tr/haber/19797-universitede-cocuk-istismari-sempozyumu 

Üniversite’de ‘Çocuk İstismarı’ sempozyumu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından, “Çocuk İstismarının Önlemesinde Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu” ile çocuk istismarına dikkat çekildi.

Üniversite’de ‘Çocuk İstismarı’ sempozyumu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Dülger, Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Son yıllarda, dünyada ve Türkiye’de çok önemli bir toplumsal sorun haline gelen çocuk istismarı ile ilgili toplumun farkındalık ve bilgi düzeylerini arttırmak amacıyla düzenlenen sempozyumda; çocuk istismarının sağlık boyutu, dini boyutu ve hukuki boyutları olmak üzere konu farklı boyutları ile ele alındı.

“Dünya Sağlık Haftası” kapsamında yapılan ve doktora tezi kapsamında yürütülen etkinliğe ilişkin basına yansıyan haberler…

(http://www.hurriyet.com.tr/hemsirelik-fakultesinden-anlamli-etkinlik-40811880)Yayın Tarihi: 20.04.2018

Hemşirelik Fakültesi’nden anlamlı etkinlik…

ANTALYA, (DHA) – AKDENİZ Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Dünya Sağlık Haftası kapsamında sağlığın daha az konuşulan ruhsal ve sosyal yönlerini geliştirmeye yönelik bir etkinlik gerçekleştirdi.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm’ün danışmanlığında doktora tez çalışmasını yürüten Araştırma Görevlisi Ayşegül Ilgaz’ın öncülüğünde, toplumda yalnızlık yaşayan yaşlı kadınların ruhsal ve sosyal sağlıklarını geliştirmek için gezi programı ve piknik düzenlendi. Manavgat Şelalesi’nde yapılan gezi programına katılan yaşlılar, Antalya’da yaşamalarına, adını duymalarına rağmen Manavgat Şelalesini ilk kez gördüklerini, böyle bir etkinliğe katılmanın onları çok mutlu ettiğini ve keyifli zaman geçirdiklerini ifade ettiler.

Prof. Dr. Sebahat Gözüm, sağlığın, bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlandığını belirterek, “Sağlık tanımında sağlıklı olmanın tüm yönlerine dikkat çekilmekle birlikte, ruhsal ve sosyal sağlığın geliştirilmesine maalesef daha az önem verilmektedir. Bu nedenle Dünya Sağlık Günü kapsamında sağlığın bu iki boyutuna dikkat çekmeyi hedefledik” dedi.

Yaşlılara yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla yaptıkları etkinlikte onlarla böyle keyifli bir paylaşım yapmanın mutluluk verici olduğunu söyleyen Araştırma Görevlisi Ayşegül Ilgaz, Kepez Belediyesi ve Manavgat Belediyesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı’nda görev yapmakta olan Prof. Dr. Ayşegül İşler Dalgıç ve Arş. Gör. Şerife Tutar Güven’ in  araştırmasından basına yansıyan haberler….

 Cinsel saldırıya uğrayan 443 çocukla görüşüldü

Çocuklara cinsel istismar sorununun en çarpıcı özelliğini bir kez daha ortaya koyuyor bu araştırma… Cinsel istismara yönelenlerin yüzde 90’ı çocukların en yakınındaki kişiler… Akdeniz Üniversitesi’ nden uzmanlar cinsel istismara maruz kalan 500’e yakın çocuk üzerinde 6 yıl boyunca çalıştılar.

(https://www.ntv.com.tr/video/turkiye/cinsel-saldiriya-ugrayan-443-cocukla-gorusuldu,gtIY1YwPKk2l_2Hb1lkXsg) Yayın Tarihi: 05.03.2018

“Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencilerinin, Antalya’daki ilkokul ve ortaokullarda ücretsiz sağlık taraması”  yapmasına ilişkin basına yansıyan haberler…

Hemşire adaylarından öğrencilere sağlık taraması

(http://www.hurriyet.com.tr/hemsire-adaylarindan-ogrencilere-saglik-taramasi-40704661) Yayın Tarihi:  09.01.2018

Halk sağlığı hemşireliği dersi kapsamında gerçekleştirilen taramalarda; sağlığı koruma, geliştirme, bilinçlendirme ve erken tanı için farkındalık oluşturulması hedeflendi. Etkinlik kapsamında Antalya Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu ve Konyaaltı ilçelerinin köylerindeki 14 okulda sağlık taraması yapıldı. Sağlık taramasında, il merkezinde 4 bin 418, köylerde ise 1.040 olmak üzere toplam 5 bin 458 çocuğa ulaşıldı.

Halk sağlığı hemşireliği anabilim dalı öğretim elemanları Prof. Dr. Selma Öncel, Yrd. Doç. Dr. Arzu Akcan, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Meydanlıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Derya Adıbelli, öğretim görevlileri Süreyya Sarvan ve İlkay Kavla, araştırma görevlisi Ecem Çiçek’in katılımı ve gözetimiyle hemşirelik fakültesi 4’üncü sınıf öğrencileri, çocuklara yönelik kan basıncı, obezite, göz ve saç taraları yaptı. Sağlık taraması sonunda sonuçlar okul yönetimi ve öğretmenlerle paylaşılarak çocukların ilgili birimlere yönlendirilmesi konusunda bilgilendirme yapıldı.

 

“Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Doğru Eğitim Şart” Seminerinden Basına Yansımalar

(http://www.hurriyet.com.tr/cocuk-cinsel-istismarinin-onlenmesinde-dogru-eg-40684273)Yayın Tarihi: 20.12.2017

ANTALYA, (DHA) – AKDENİZ Üniversitesi 75. Yıl Kreş ve Çocuk Kulübü tarafından, ‘Çocuk Cinsel İstismarının Önlenmesinde Aile Eğitimi’ konulu seminer düzenlendi.

75. Yıl Kreş ve Çocuk Kulübü Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen ve öğrenci velilerinin yoğun katılım gösterdiği seminerde, Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Efe, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevtap Velipaşaoğlu ve Arş. Gör. Vildan Cırık çocuk cinsel istismarının önlenmesine yönelik bilgiler aktardı.

Ailelerin, çocuk cinsel istismarı hakkında çocuklarına doğru eğitim vermelerinin istismarı önlemede çok önemli yeri olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Velipaşaoğlu, bilimsel çalışmalarda cinsel istismar mağduru çocukların yüzde 71.3’ünün 12 yaşın altında olduğunu söyledi. Küçük çocukların daha savunmasız olması ve riskli durumları fark edememelerinin, cinsel istismarın küçük çocuklarda sık görülme nedeni olarak düşünüldüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Velipaşaoğlu, “İstatistiki verilere bakıldığında çocuk cinsel istismarının her geçen yıl arttığını görüyoruz. Dünyada erkek çocukların yüzde 5-10’u, kız çocukların yüzde 20’si istismara uğramakta. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 3-15 civarında. Ancak bu rakamlar istismarın boyutunu gösteren doğru rakamlar değil. Çünkü birçok nedenden dolayı istismar vakaları gizli kalıyor ve bu istatistiklere yansımıyor” dedi.

Çocuklara yönelik istismarın en çok çocuğun yakın çevresinden geldiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Velipaşaoğlu, bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü belirterek, “İstismarın önüne geçebilmek için çocuklara bu konuda doğru eğitim vermeliyiz. Bunun için de önce ailenin bu konuda eğitim alması ve çocuğa bu eğitime göre yaklaşması çok önemli. İstismarı önleme ve çocuğu istismarın etkilerinden koruma yetişkinlerin sorumluluğunda. Doğru bilgiler ve doğru yaklaşımla istenmeyen olayların büyük oranda önüne geçebiliriz” diye konuştu.

Seminer sonunda ebeveynlerin konuyla ilgili sorularını da yanıtlayan uzmanlar, cinsel istismarın önüne geçebilmek için ailelerin çocuklarıyla sıcak ilişkiler kurarak, çocukların kendilerini rahat ifade edebilmelerinin sağlanmasını tavsiye etti.

“Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencilerinin, Antalya’nın Konyaaltı ve Aksu ilçelerine bağlı sekiz köyde  ücretsiz sağlık taraması”  yapmasına ilişkin basına yansıyan haberler…

(http://www.antalyaburada.com/saglik/akdeniz-universitesi-nden-8-koye-saglik-dokunusu-haberDetayi-27-haberNo-60708.html#.WoRKQYPFKM8)   Yayın Tarihi: 01/12/2017

Akdeniz Üniversitesi’nden 8 köye sağlık dokunuşu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında, Antalya’nın Konyaaltı ve Aksu ilçelerine bağlı sekiz köyde ücretsiz sağlık taraması yapıyor.

                          

 

                   

Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim elemanları; Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Yrd. Doç. Dr. Ayla Tuzcu, Öğr. Gör. Dr. Leyla Muslu, Öğr. Gör. Kadriye Eravşar, Arş. Gör. Yasemin Demir Avcı, Arş. Gör. Ayşegül Ilgaz ve Arş. Gör. Ayşe Akgöz’ün katılımı ve gözetimiyle, belirlenen köylerdeki yetişkinlerde sağlık taraması yaparak, danışmanlık ve yönlendirmelerde bulunuyor.

Öğrencilerinin büyük özveri ile görev aldıkları etkinlik hakkında bilgiler veren Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm “Öğrenciler, 7 Kasım 2017’de başladıkları sağlık taramasında şu ana kadar; Doyran, Bahtılı, Alaylı, Yeşil Kahraman, Gökdere, Çakırlar köylerinde toplam 455 yetişkin bireye sağlık taraması yaptılar. Sağlık taraması etkinliği kapsamında, Antalya il Sağlık Müdürlüğü Kanser Şubesi de  mobil aracı ile bu taramalara eşlik ederek, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramasına destek veriyor.  Sağlık taraması etkinliğinde; kan şekeri, kolesterol, kan basıncı, obesite, depresyon, gaitada gizli kan, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramaları yapılarak, sonuçlara göre kan basıncı, açlık ve tokluk kan şekeri, kolesterolü yüksek olan bireyler Aile Sağlığı Merkezlerine ve gaitada gizli kan testi pozitif olan bireyler ise Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ile hastanelerin ilgili birimlerine yönlendiriliyor.” dedi.

Taramalarda beden kitle indeksi yüksek olan bireylere danışmanlık da yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “Etkinliğimizde; diyabet, kardiovasküler hastalık, depresyon, obesite, serviks ve kolorektal kanserlerinden korunmak için gerekli birincil, ikincil korunma basamakları hakkında farkındalık oluşturuyoruz.  Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında gerçekleştirilen bu etkinlikler iki yıldan bu yana sürdürülmekte. Antalya’nın Aksu ve Konyaaltı ilçelerine bağlı sağlık hizmetinin daha az ulaştığı sekiz köyde gerçekleştirilen etkinliklerimiz devam edecek.” diye konuştu.

 

“Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencilerinin, Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı mahallelerde  ücretsiz sağlık taraması” yapmasına ilişkin basına yansıyan haberler…

Sağlık taramasından geçtiler

(http://www.guneyhaberci.com/bolge/saglik-taramasindan-gectiler-h22247.html)     Yayın Tarihi: 27 Kasım 2017 Pazartesi 

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında Solak, Alaylı, Yeşil Karaman, Gökdere ve Kumköy mahallerini sağlık taramasından geçirdi.

Aksu’nun 5 mahallesi sağlık kontrolünden geçti. Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği Dersi kapsamında, beşi Aksu’da olmak üzere Antalya’nın ucra köşelerinde bulunan 8 mahallesine sağlık kontrolü hizmeti götürdü. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün tahsis ettiği mobil araç ile vatandaşın ayağına giden öğrenciler ve öğretim görevlileri, kırk yaş üstü erişkinlerin, o yaş gurubuna özgü sağlık riskleri yönünden sağlık taramalarını gerçekleştirdi. Bu sayede genç hemşire adayları da erişkin gurubunun sağlık taramasını yapma pratiği kazanıyor.

Sağlık hizmetlerine uzak yaşayan veya zaman bulup gidemeyen vatandaşlar için yola çıktıklarını dile getiren Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “Muhtarlarla iletişime geçip, kırk yaş üstü vatandaşların sabah aç karnına kontrole gelmeleri yönünde bilgilendirdik. Kan şekeri, kolesterol ve kalp rahatsızlığı riski hesaplamaları yapılıyor. Taramaların sonucuna göre, riskli görülen veya hastalığı rahatsızlık düzeyinde tespit edilen hastalar Aile Hekimliklerine yönlendiriliyoruz” dedi. Toplumda sağlıklı görünen ancak pek çok hastalığı bulunan kişilerin olduğunu fark ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Sebahat Gözüm, tetkikler sonucunda birçok kişinin kan şekerinin yüksek çıktığına değindi. Gerçekleştirilen projede Konyaaltı İlçesi’nin Çakırlar, Doyran ve Bahtılı mahalleleri de yer alıyor.

 

AÜ’de etkili iletişim konferansı

(http://www.hurriyet.com.tr/aude-etkili-iletisim-konferansi-40598509) Yayın Tarihi:03.10.2017

ANTALYA, (DHA) – AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi personeline yönelik ‘Kişilerarası İlişkide Etkili ve Doğru İletişim Kurma’ konulu konferans verildi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca Meslek Yüksekokulu’nda kişisel gelişim etkinlikleri kapsamında ‘Kişilerarası İlişkide Etkili ve Doğru İletişim Kurma’ konulu konferans verildi. İdari ve akademik personeline yönelik düzenlenen konferansta AÜ Hemşirelik Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser konuşmacı olarak yer aldı.

Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser, konuşmasında iletişim engelleri ve kazalarına, davranış şekillerine, etkili ve doğru iletişim kurmada önemli hususlara, başvuran ve hizmet verenin haklarına yer verdi. Ayrıca etkin dinleme, insanların ortak özellikleri, sosyal alanda görgü ve nezaket kuralları ile kamusal alanda protokol kurallarının önemini vurguladı.

Daha sonra soru cevap şeklinde devam eden programın sonunda Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel tarafından Yrd. Doç. Dr. İlkay Keser’e teşekkür belgesi verildi.

Ustalara Saygı Konferansı II’nin Basına Yansımaları

 

12 Mayıs Hemşireler Günü’nde Prof. Dr. Sebahat GÖZÜM ve Yrd. Doç. Dr. Emine ÇATAL, TRT Antalya Radyosu’nun Canlı Yayın Konuklarıydı.

 Türkiye’de Dünden Bugüne Hemşirelik Konferansı

    inci-erefe-finike-akdeniz                inci-erefe-gercek-alanya                         inci-erefe-antalya-ekspres                               inci-erefe-hurses-antalya

 

Tübitak Projesi Kapanış Toplantısı

BestCARE AB Projesi

Toplumsal Duyarlılık Projesi

Neşeli Konuklar

2015 Hemşirelik Haftası Etkinlikleri

Evde Sağlık Hizmetleri Eğitimi

430

Alzheimerdan Korunmada Farkındalık Oluşturma Projesi

Riskli bebeklerde Hemşirelik Bakımı ve Güvenli Taburculuk Projesi

Eğitimden Uygulamaya Yurt Dışı Hemşirelik Deneyimleri

Okul Hastane İşbirliği Seminerleri


Son Güncelleme : 4 Aralık Çarşamba 2019
270